Kontakt

Blog

Szablony

Mobile menu

zamknij menu

x

Jak zadbać o dobrą widoczność strony w wyszukiwarce Google (SEO)

07 kwietnia 2021
SEO czyli pozycjonowanie strony w Webwave

Aby Twoja strona internetowa była dobrze widoczna w wyszukiwarce Google możesz zainwestować w dwa rodzaje działań: pierwsze to wykorzystanie płatnej reklamy Google Ads, a drugie to SEO.

 

SEO to techniczne przygotowanie strony / treści na stronie zgodnie z wytycznymi Google.

 

Pierwsze rozwiązanie wymaga nakładu środków finansowych i przynosi efekt natychmiast, ale tylko na czas, gdy opłacasz reklamę. Drugie rozwiązanie wymaga czasu i znajomości SEO, efekt nie jest natychmiastowy, ale długoterminowy.  Właśnie o SEO przeczytasz w tym wpisie.

 

 

Czego się dowiesz z tego artykułu:

 

Tu pobierzesz też checklistę SEO, która pomoże Ci szybko i poprawnie opracować wpis blogowy lub stronę produktową.

 

 

Checklista seo

 

 

 

Fraza kluczowa - co to jest i jak ją stosować

 

Fraza kluczowa to pierwsza kwestia, o którą należy zadbać w procesie pozycjonowania strony.  Warto wiedzieć jaka ona będzie już w momencie przygotowywania strony. Co to jest fraza kluczowa? To ciąg wyrazów, które wpisują użytkownicy internetu w wyszukiwarce Google, aby odnaleźć interesującą ich stronę lub rozwiązanie problemu.

 

Fraza kluczowa może być bardzo krótka (jedno- lub dwuwyrazowa), np. "zastawa stołowa", może też być złożona z większej liczby wyrazów (tzw. frazy długiego ogona), np. "porcelanowa zastawa stołowa Chodzież".

 

Jeśli chcesz, by Twoja strona (a ściślej rzecz biorąc, podstrona) była dobrze widoczna w Google, wyznacz frazę kluczową, którą zwykle wpisują użytkownicy internetu, by wyszukać temat lub produkt, o którym piszesz na tej właśnie stronie i stosuj ją zgodnie z podpowiedziami podanymi w kolejnych akapitach tego wpisu.

 

 

 

 

Meta tytuł i meta opis - co to jest i jak go wprowadzić na stronie

 

Znaczniki meta tytuł i meta opis nie są widoczne na stronie, ale możesz je zobaczyć w wynikach wyszukiwania w Google. Meta tytuł ma postać dużego, niebieskiego napisu umieszczonego tuż pod adresem strony.  Meta opis jest zamieszczony pod meta tytułem.

 

 

Częste pytanie właścicieli stron brzmi: czy można decydować o tym, co wyświetla się w wyszukiwarce Google?

Do pewnego stopnia można. Wygląda to tak, że jeśli nie określisz, jak ma wyglądać meta tytuł i meta opis, to algorytmy Google same "zaciągną" ze strony wybrane przez siebie treści. Kłopot w tym, że nie zawsze będzie to tekst, który uznasz za atrakcyjny. Jeśli chcesz mieć choć trochę kontroli nad tym, jak Twoja strona prezentuje się w wyszukiwarce musisz umieścić na niej konkretne znaczniki.

 

Choć meta tytułu i meta opisu nie umieszczasz bezpośrednio na stronie (nie będą na niej widoczne), to Webwave daje narzędzia, by wprowadzić dokładnie takie opisy Twojej strony, na jakich Ci zależy.

Zrobisz to w panelu administracyjnym strony, w zakładce Panelu ustawień, w zakładce Podstrona.

 

 

 

 

 

Tu warto dodać, że jeśli nie wypełnisz tych okienek własnymi opisami, w Google pojawi się meta tytuł o budowie:

Nazwa Twojej strony>>nazwa podstrony / tytuł wpisu

 

W przypadku wpisu, który właśnie czytasz mogłoby to wyglądać następująco:

Loobinoo>>Jak zadbać o dobrą widoczność strony w wyszukiwarce Google (SEO)

 

Jak najlepiej wypełnić okienko meta tytułu i meta opisu?

 

Wpisując meta tytuł i meta opis, pamiętaj o 2 kwestiach:

  1. oba znaczniki powinny zawierać frazę kluczową;
  2. staraj  się trzymać optymalnej długości znaczników podanej niżej.

 

 

Meta tytuł powinien mieć długość 60 - 70 znaków ze spacjami.

Meta opis powinien liczyć do 156 znaków ze spacjami.

 

 

 

Nagłówki H1, H2, H3 itd., - czym są i jak je wykorzystać w treści

 

Nagłówki to oznaczenia treści według ich stopnia ważności. Nagłówki różnią się między sobą formatowaniem (rozmiarem czcionki, grubością, pochyleniem, kolorem, etc.). Na stronie możesz zamieszczać m.in.:

 

 

1. tekst zwykły

Tekst zwykły, inaczej zwany akapitem lub paragrafem. Pisany podstawową czcionką szablonu, niczym nie wyróżnioną. Zwykle tekst zwykły jest dociągany do lewej krawędzi strony, aby ułatwić użytkownikowi czytanie.

 

 

2. nagłówek H1

 

H1 - nagłówek H1

 

Stosuje się tylko jeden taki znacznik na stronie. We szablonach Loobinoo automatycznie jako H1 oznaczone są tytuły wpisów blogowych lub tytuły karty produktu (nazwa artykułu). Nie musisz zatem zaznaczać takiego nagłówka samodzielnie. Nagłówek jest zwykle największy rozmiarem czcionki, pogrubiony, może być pisany w odróżniającym się kolorze. Najczęściej test nagłówka H1 jest wyśrodkowany, czasem też dociągany do lewej krawędzi strony. 

 

 

3. nagłówki H2, H3, H4, itd.

 

H2 - nagłówek H2

H3 - nagłówek H3

H4 - nagłówek H4

 

Nagłówki H2, H3, H4 (i dalej) można stosować wiele razy na stronie. Zwykle stanowią one podtytuły do konkretnych akapitów. Mogą to być również wyróżniające się ozdobniki dzielące większe partie tekstu. Ich ważność jest wyrażona liczbą w ich nazwie. Najistotniejsze treści oznacza się nagłówkiem H2, nieco mniej istotne - nagłówkiem H3, jeszcze mniej ważne - nagłówkiem H4, itd.

 

 

Dobrze, jeśli w kilku nagłówkach na stronie znajdzie się wybrana przez Ciebie, istotna dla pozycjonowania fraza kluczowa.

 

 

 

 

Znaczniki obrazów - tytuł i ALT

 

Obrazy, które zamieszczasz na stronie powinny zostać dobrze opisane, ponieważ algorytmy wyszukiwarki "nie widzą" co przedstawia obraz, czy grafika. Widzą i rozumieją opisy, które dodasz do obrazu (zwłaszcza, jeśli umieścisz w nich frazę kluczową 😉 ).

 

Jak opisać obrazy i grafiki w Webwave? 

Plik z obrazem ma swoją nazwę, np. mojezdjecie.png i nazwa ta bywa mylona z tytułem obrazu. Tymczasem tytuł jest dodatkowym elementem opisującym zawartość grafiki w sposób czytelny dla robotów wyszukiwarki. Oprócz tytułu do obrazów dodaje się też opis alternatywny (ALT), który w sposób opisowy określa to, co znajduje się na obrazie (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak optymalizować obrazy na stronę internetową).

 

Zobacz, jak łatwo dodać tytuł i opis ALT do obrazu na stronie Webwave.

 

 

 

 

 

 

Linki zewnętrzne i wewnętrzne - czym są i jak wpływają na SEO strony

 

Linkowanie do innych witryn internetowy (linki zewnętrzne), jak również do podstron we własnej witrynie (linki wewnętrzne) są jednym z elementów pozycjonowania strony. 

Umieszczaj na tworzonych podstronach (w kolejnych wpisach) linki do wartościowych stron zewnętrznych oraz do innych podstron w obrębie własnej strony, tworząc siatkę powiązanych ze sobą tematycznie miejsc. To ułatwi robotom Google wyszukiwanie twoich treści w gąszczu milionów internetowych publikacji.

 

 

 

 

Jak szybko sprawdzić, czy Twoja strona w Webwave jest dobrze przygotowana do pozycjonowania

 

 

W Webwave bez trudu sprawdzisz, czy Twoje działania pozycjonerskie przyniosą spodziewany efekt. Wystarczy wejść ponownie w Panel Ustawień, wybrać zakładkę Podstrona / Artykuł,  a następnie wybrać Ustawienia SEO i kliknąć przycisk Analiza SEO. 

 

1. W oknie analizy SEO wpisz frazę kluczową wybraną dla danej podstrony

2. Sprawdź wyniki, jak na filmiku. Voilà!

 

 

 

 

Strona wykonana w Webwavecms

Copywright © 2020 Loobinoo